Cikkek

Hasznos holmik – „virslitermosz” és kwik link 2005. június 03.
1 olvasó 10-ből 8 pontra értékelte az írást.

A merítés az egyik legkritikusabb pontja a kapitális halak zsákmányolásának. A merítés előtti másodpercekben a halat mindenképpen erőltetjük egy kicsit, hogy a nagy testet pont a merítő fölé kormányozzuk. Még kritikusabb a helyzet, ha egyedül vagyunk, hiszen a hosszú 390 cm-es botok amúgy is igen nehézzé teszik a merítést, főleg ha merítőnknek nincs kétméteres nyele.

Nem tudom, hogy a többi horgász hogy van vele, de merítéskor nekem mindig jól jönne még két kéz. Általában a legkritikusabb pillanatban derül ki, hogy a még kint lévő zsinór túl hosszú és minden próbálkozásunk ellenére sem tudjuk a halat a merítő fölé húzni. Mit teszünk ilyenkor? Én általában elengedem a merítő nyelét, tekerek még egyet hajtókaron, majd újra megfogom a merítőt és ha jól számítottam, akkor a halat már be tudom húzni a hálóba.

Itt jönnek elő a problémák. Ha mélyebb vízen horgászunk, akkor a merítőt ki kell csúsztatnunk a partra, hiszen az átlag merítők nem úsznak a víz tetején, hanem szépen elmerülnek. Ha a vízben állva kell merítetnünk, akkor már a hal kifáradása előtt be kell gyalogolnunk addig, míg kb. 50-60 centi vízoszlopban tudjuk a halat fárasztani. Ha ennél közelebb húzzuk a halat a parthoz, akkor megkockáztatjuk, hogy az pánikba esik és letépi magát az előkéről. Másfelől a 30 centis vízben meglehetősen nehéz mutatvány a merítés, mivel a háló rendszerint a feneket súrolja.

Erre a problémára jelent megoldást a merítő biztosító szivacs. Ezt a speciális terméket szinte minden bojlis eszközökkel foglalkozó cég forgalmazza. A kövér, hurka alakú merítő biztosítót a merítő nyelére kell felhúzni és a tépőzáras biztosítóval rögzíteni.

{KEP::2262::104::center::}

A szivacs a merítő fejét, nagyobb méretben a teljes merítőt a víz felszínén tartja. A szivacs hasznos segítség azoknak, akik egyedül horgásznak, és nincs segítségük, illetve azoknak, akik több tíz métert begyalogolnak a vízbe. (pl Palotás).
A merítő biztosító abból a szempontból is hasznos, hogy ha a csónakból a vízbe ejtjük merítőnket, akkor még a legkisebb méretű szivacs is megtartja a víz felszínén addig, míg sikerül kihalásznunk azt.

{KEP::2263::104::center::}

A virslitermosz nevet egyébként az M-Class kereskedésben ragasztották erre a mókás jószágra. Ha jobban belegondolok, akkor a merítőbiztosító tényleg megszólalásig hasonlít egy műanyag hot-doghoz. :] Ára senkit sem fog a földhöz vágni, mivel szinte minden boltban kevesebbe kerül, mint 1.000 Ft.

Kwik link

Nem akarok prófétának tűnni, de ismerőseimnek már évekkel ezelőtt jeleztem, hogy a Korda csapatra érdemes odafigyelni. Akkoriban még nagyon kis cég volt a Korda, de látható volt, hogy legalább olyan kvalitású emberekről van szó, mint amilyen a nyolcvanas években Terry Hearn, Frank Warwick vagy Kevin Maddocks voltak.

Csak néhány példa: a Korda csapat Underwater c. sorozatának első része nagyon komolyan megmozgatta a bojlis horgászok fantáziáját, de a teflon borítású Longshank és Wide Gape horgok, a WC ülőke :] formájú oldalólmok mind arról tanúskodnak, hogy érdemes a Korda csapat tevékenységére odafigyelni. (Annál is inkább, mert ők már most annyira agyonhorgászott vizeken horgásznak, mint amilyen mi fogunk pecázni évek múlva.)

A kwik link kapoccsal a Korda Underwater 3-dik részében találkoztam először. A kapocs egy ördöglakat szerű kis eszköz, mely a PVA hálós horgászatnál rendkívül hasznos lehet számunkra. Használatával az összetömörített method „hurkában” elrejthetjük az előkét és a horgot, így kevesebb gubancunk lesz és az akár 30-40 grammos teher kevésbé csökkenti a dobótávolságot.

{KEP::2259::104::center::}

A kwik link segítségével az előkét néhány másodperc alatt leszedhetjük a szerelékről, felhúzhatjuk a tömörített hurkát és ugyanannyi idő alatt vissza is tehetjük azt.

{KEP::2257::104::center::}
{KEP::2258::104::center::}

A kwik link bombabiztosan tartja az előkét, a kapocs nem gyengíti a szereléket, mivel a kwik link egy folytonos acélszálból került kialakításra. Az eredeti Korda megoldás azzal egészítettem, ki, hogy egy gumi kónót ráhúztunk a kapocsra, így már biztosan nem tud az előke elszabadulni a dobás és fárasztás alatt. Ez amúgy előfordulhat, ha nem használunk valami biztosítót.

{KEP::2260::104::center::}
{KEP::2261::104::center::}

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 18 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések