Cikkek

Óriások Palotásról 2005. július 14.
3 olvasó 10-ből 8.3 pontra értékelte az írást.

Címkék: Palotás
Július 02. Szombat:

Nem bírtunk vasárnap reggelig várni, így elindultunk már szombat este. Két órányi utazást követően megérkeztünk a tóra! Jegyváltás és egyéb procedúrák után megindultunk az egyik jóbarátunk által megadott helyek irányába, amely a BM. Ház és a köves út által behatárolt terület volt. Mondanom sem kell, hogy szinte minden állás foglalt volt, de szerencsénkre, vasárnap reggelre várhatóan szabadult két állás. Rövid gondolkodás után úgy döntöttünk, hogy itt maradunk! Ágyak ki a kocsiból, gyors vacsora, egy pár sör és alvás.

Július 03. Vasárnap:

Reggel öt óra, ébresztő! Végre elkezdhettük a tábor kialakítását! Sátorverés, szerelések elkészítése és a legjobb hely keresésével folytattuk a peca előkészítését. Infóink alapján, a tó közepén kb. 200-250 m-re elhelyezkedő patakmedret próbáltuk megkeresni, ami sikerült is, de hamar rájöttünk, hogy nehéz dolgunk lesz akár csak egyetlen keménynek tűnő foltot is találni.

Kiraktuk 3 bólyát kb. 250 m-re, a negyediket pedig kb. 70-80 m-re a parttól. A rövid táv is megért egy próbát, mivel információink alapján napokig horgászták és jó halakat is fogtak róla. Gyors étkezés után felcsaliztunk, ami nagyon egyszerű volt, mert pelletet vagy magok nem szórtunk a telepesek (telepített halak – a szerk.) miatt.

A szerelékek behordása nem kis feladatnak bizonyult, mivel csónakmotorunk nem volt. Így maradt a jó öreg kézi erő. Jól el is fáradtunk mire végeztünk. Megejtettünk még némi ismerkedést a szomszédokkal és ezek után felkészültünk az éjszakára.

Csalijaink kiválasztásában Palotást megjárt barátaink segítettek. Zoli barátom egyik bójáján büdös bojlival horgászott, melyben a DT sültcsirke dominált, a másikon pedig DT naranccsal kombinált bojlival nyomta. Én szintén kétfélével próbálkoztam, az egyik Rod Hutchinson féle Japanese Squid Octopussy, a közelebbire Eper-Scopex került.

Július 04. Hétfő:

Éjfél után nem sokkal az első erőteljes húzásra riadtunk fel. Mivel egy sátorban lakunk, egyszerre indultunk a botokhoz. Csónakba be és indulhat a móka. Kb. 10 perces fárasztás után már szákoltunk is 7,8 kg-os tükröst. A DT csirke beindult! Mérlegelés után pontyzsákba tettük a pontyot, hogy a reggeli fotózás után visszakerülhessen a tóba.

Ezek után nem sokat pihentünk, mivel ¾ 4-kor újabb kapás! Szintén a balos csirkés! Újabb futás, kevés csónakázás, fárasztás és szákolás. Ez már egy kicsivel nagyobb volt: 9,2 kg. Pontyzsák, csalizás, ágyba dőlés.

De ismét nem sokáig, mert 5 óra 10 perckor éppen kávézás közben szólalt meg a jelző. Indulás! Ja, azt elfelejtettem mondani, hogy Zoli barátom csirkésére kapott ismét. :] Nekem meg még kapásom sem volt! Csónakba ugrottunk, már vagy 15 perce bent voltunk és a még egyszer sem jött fel. Gyanúsan lassan, de annál erőteljesebb húzással adta tudtunkra, hogy semmi kedve feljönni a felszínre.

Kb. 25 perc fárasztás után már éreztük ez nem lesz egyszerű menet. Első gondolatunk az volt, hogy egy nagy amúr vagy egy tekintélyes méretű ponty akadt a horogra, de az első lavórnyi méretű burvány megjelenése után szinte egyszerre kiabáltunk fel – ez HARCSA!

A szerelék egy 3,6-as Shimano bot volt, rajta egy elsőfékes Okuma 80-as orsó, amire 40-es monofil zsinórt tekertünk. A végszereléke hagyományos KORDA bojlis szerelék volt, 11,40-es szakítású fonott előke, 2 fox horoggal megspékelve.

A bot a fárasztás 45 perce alatt egyszer sem volt egyenes. 40 perc elteltével ismét megmutatta magát a szörnyeteg. Ekkor a barátom átadta a botot és gyorsan levette a pólóját, hogy azzal emeljem ki. Mivel nem volt a csónakban vágóhorog feltekertem a pólót a jobb kezemre és felkészültem a harcsa szájára. Valamennyi gyakorlatom már volt, hiszen több 10-20-30 kg körüli harcsát fogtam már a Miskolc környéki tavakból kuttyogatva.

Ahányszor közelítettem felé hogy megfogjam, mindig elfordult és csak a nagy szájával csattogott. Végül a negyedik fogás után már nem tudtunk egymástól szabadulni. Keményen rá harapott a hüvelykujjamra én meg alulról úgy szorítottam, mint akinek az élete a tét.

Elkezdtem húzni befelé, de nem jött. Így kénytelen voltam mindkét kezemmel megfogni. Egy pillanatig patthelyzet volt, majd megindult befelé a márványos test! Csak jött és jött, de még mindig nem volt a csónakban. Elkezdett visszafelé dolgozni a farkával, mikor Zoli közbelépett és nagy nehezen befordítottuk a csónakba.

Óriásinak tűnt a 4 méteres faladik aljában pihegő hatalmas szürke harcsa. Elfáradtunk, de óriási volt az örömünk. Barátom profikat megszégyenítő fárasztásának köszönhetően megfogtuk a palotási tórekord harcsát! Partra érés után megpróbáltuk megmérni a súlyát, de az 50 kg-ig mérő mérlegünk kiakadt. A hossza 191 cm volt.

Értesítettük a halőr házat a nagy fogásról, nemsokára jött is az ügyeletes halőr illetve Komáromi Tibi bá’, az egyesület elnöke. Hamar elterjedt a híre, így egész nap jöttek a horgászok a környékről, hogy láthassák a nagy halat. Az elnök délutánra ígérte, hogy hoz egy nagyobb mérleget és néhány fotóst.

Nappalra nagyon felmelegedett a levegő, volt vagy 30 fok. De végre nekem is megszólalt a jelzőm, és sikeresen szákoltunk egy 3 kg-os tőpontyot. Majd az esti fotózás következett, ami minket is és halunkat is megviselt (közel két órán keresztül fotóztak).

A fotózáson részt vett a Szlovák Sporthorgász magazin főszerkesztője és segítője – ígéretük szerint a következő számban címlapon lesz a harcsa -, és nem kis meglepetésünkre meglátogatott minket Ladányi Tamás – aki a gát alatti részen készült éppen a következő heti versenyre. Ő is készített a halról néhány fotót az itthoni Sporthorgász számára. A látogatók estére elapadtak, és a csend és nyugalomban visszatérhetünk a pecázáshoz!

Július 05. Kedd:

Az éjjel csendes volt, majd a reggeli halak ismét a DT-nek kedveztek. Fél 7 körül két kapás jött, szinte egymás után. Az egyik egy 9 kg-os tőponty, a másik pedig 9,65 kg-os tükrös volt. Viszonylag csendes nap volt, este felé kezdtek beindulni a halak. Én még 14 óra körül fogtam egy 2 kg-os „TESCO-s” pontyot, majd este fél 10 fele egy fehér tükrös pontyot, ami szintén 2 kg volt.

Kezdtem megijedni, hogy elkaptam a „TESCO-s” vonalat. Az éjjelt egy hatalmas eső tette izgalmassá...

Július 06. Szerda:

Éjjel fél 2 kor szakadó esőben jött a következő kapás! A benti büdösömet vitte. Az eredmény 9,75 kg-os tükrös. Alakul... Háromnegyed 8 környékén jött a következő példány, ami 4 kg-os tőponty volt, majd 10 óra előtt nem sokkal ismét Zoli barátom remekelt. Az eredmény egy 16 kg-os tükrös. Ez már szép!

Egy óra elteltével újabb áldozat: ez 4 kg-os tükör. Közben a szomszéd állásban tevékenykedő barátainknak is égtek a zsinórjaik. Márton István (aki a csónakokat biztosította) és Kriston Jani barátunk rövid két óra leforgása alatt 4-szer csónakáztak. Az ő eredményei: 9,45 kg, 10,5 kg, 11,5 kg és 12,45 kg és mind a négy tükrös. Az eső szakadt, mi meg rendületlenül vágtuk a vizet. Egy óra előtt ismét kapás, 10,5 kg-os tőponty. Fél 4-kor 4 kg-os tükrös, majd záróakkordként fél 5 körül egy 11 kg-os tükrös. Végre! Már azt hittem, hogy csak asszisztálni jöttem! :]

Július 07. Csütörtök:

Hajnali fél 3-kor erőteljes kapásra riadtunk. A felköltöztetett botom volt az, ugyanis menetközben megszüntettem a kis távolságú bójámat, mert 7 kg-nál nagyobbat nem adott. A szerelésem a következőkből állt: 3,6-as Yad bot, 80-as nyeletőfékes Okuma orsó, ólom shock leaderrel szerelet Korda végszerelék, 25 lb. Kryston fonott előke, kettes Kamasan horog. A csali két szem fekvő saját készítésű Star Baits EA bojli volt.

10 perc fárasztás után egy jól küzdő 15,5 kg-os teljesen hibátlan tőpontyot szákolt meg Zoli barátom nekem. Újra csalizás után pár percre ismét durrant az EA bojlim. 9 kg-os tükör volt a vendég. Reggel gyors fotózás a hallal, mérlegelés, majd visszaengedés a vízbe.

A dolgos éjszaka uátn a csütörtöki nap elég laza volt, visszatért a nagy meleg, lehet ez volt az oka, hogy nem mozgott a hal. Azért még délután 5 órakor betért hozzánk vendégségbe egy 2,5 kg-os tükörponty. Hosszú szünet után éjjel fél 12-kor jött az újabb kapás.

A hal nyugodt húzással közölte velünk, hogy jó lesz indulni, mert ő nem nagyon szeretne megállni. A küzdelem is komótosra sikerült, hamar feljött és jelezte, szákoljatok már meg! Nem volt mit tenni, megszákoltam. Amint be akartam emelni a csónakba, éreztem, hogy nagyon nehéz. Mondtam is Zoli barátomnak, megvan az albumos képe! Mint utóbb kiderült, igazam volt. 21,65 kg-os tükörponty volt a horgon!

Július 08. Péntek:

Reggel újabb fotózás a monstrummal és hitelesítés a halőr részéről, ezek után könnyes búcsút vettünk egymástól és visszaengedtük. A nap hátralévő részében már átadtuk magunkat a szomszédos állásokon horgászó ismerőseinkkel a közös beszélgetésekkel együtt járó néminemű italok fogyasztásának Ezt mintha a halak is érzékelték volna, mivel békén hagytak minket. Egészen este 6 óráig, amikor is egy 3 kg körüli tőpontyot még sikerült kifogni. Az éjszaka szintén csendes volt.

Július 09. Szombat:

Sajnos ez a nap már a hazafele készülődéssel kezdődött. Az időjárás tudta, hogy most ki kibabrálni velünk, ezért ismét esett... Zoli barátomnak pakolászás közben még sikerült két szép halat kifognia. Az egyik egy 10 kg súlyú tőponty, nem sokkal később pedig egy 5 kg-os tükrös akadt a horgára. Fáradtan és ázottan távoztunk Palotásról, de a hangulatunk azért jó volt, mivel csapatunk (ketten) csak pontyból kb.: 166 kg-ot fogott. Ezen kívül volt pár halunk amit már szákolás után még a vízen elengedtünk.

Összesítve: T. Zoli pontyból 93 kg (tíz db.) és harcsából 58 kg (egy db) V. Zoli pontyból 53 kg (tíz db)

Mindent összevetve remek peca volt, sokat tanultunk és újabb horgász ismerősökre találtunk egy nyíregyházi csapat személyében (Gyurecskó Tamás és Kiss Tamás). Egy kis „pihenő”, és újra támadunk augusztusban! Természetesen hazai vizeken!

Üdvözlettel:

DARA CARP TEAM MISKOLC, azaz Tudja Zoltán (T.Zoli) és Végső Zoltán (Zozi).

Képek:

{KEP::2349::114::center::}
{KEP::2350::114::center::}
{KEP::2351::114::center::}
{KEP::2352::114::center::}
{KEP::2353::114::center::}
{KEP::2354::114::center::}

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 7 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések